Vejr

Bidende kold dag i vente

Tirsdag byder på højere temperaturer end de seneste par dage.

Tirsdagen lægger fra land med slud og sne længst mod syd.

Nedbøren trækker op over landet i løbet af dagen og går i første omgang over i slud, før det går over i regn.

Det blæser en del fra sydøst, og den følte temperatur er de fleste steder på omkring 5 graders frost, selvom temperaturen på nær det indre Jylland og Sydsjælland er lidt over frysepunktet.

Den stride vind kan gøre cykelturen på arbejde noget kølig, så det er en god ide at huske vanterne.

Sne først på dagen – så slud og regn

Nedbøren, som ligger over den sydvestlige del af landet her til morgen, trækker op over den vestlige del af landet i løbet af formiddagen og frem mod frokost.

Nedbøren starter med at være i form af tøsne, men som morgenen skrider frem, bliver snefnuggene mere våde, før der til sidst kun er slud eller regn tilbage på programmet.

Det er primært i den vestlige del af landet, at man må døje med dagens frontnedbør, men det holder heller ikke helt tørt længere mod øst.

Især ud på eftermiddagen og aftenen kan man mod øst opleve perioder med regn og slud.

Følg regnen på TV 2s radar

Husk, du kan altid følge regnen på VEJR.TV2.DK eller vores app. Vores radar viser, hvordan regnen bevæger sig, og hvor den er på vej hen. I vores app er det muligt at få udsendt et regnvarsel cirka 30 minutter inden regnens ankomst. 

Følg regnen her

Temperaturerne stiger i løbet af dagen til mellem 3 og 5 grader.

I aften falder temperaturerne igen, men kun marginalt, og der er kun en lille risiko for frost.

Den stride blæst fra sydøst varer ved dagen igennem, og det føles bidende koldt at bevæge sig udenfor.

Selv midt på dagen vil man de fleste steder opleve følte temperaturer på ned til et par graders frost.

De næste dage skifter vejret gear og bliver igen mere efterårslignende.